ÖVRIGT / Speglar / Spegel 4532603
*
nr 453 2603
Spegel
Gustaviansk, Hallstämplad, Påskrift a tergo, höjd: 112
Utrop:
10.000 kr
Såld:
9.200 kr
Sista tid för bud online:
måndag 26 februari 2007
kl 16:00:00
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
26/2 12:26:57
1
7.500 kr
26/2 15:29:11
2
7.100 kr
26/2 15:30:07
2
7.300 kr
26/2 15:31:05
2
7.500 kr
26/2 15:31:56
2
ledande budet*
26/2 15:47:20
2
justering av budtak
- Läs mer...
Den Gustavianska stilen
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: gustaviansk hallstämplad påskrift a tergo spegel speglar
-
4121 Spegel
102x70, nutida
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 20:51
-
3057 Spegel
136x96, nutida
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 18:05
-
1019 Spegel
Sengustaviansk, Förgylld, 78x42 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 18:58
-
4181 Spegel
Teak, 1950/60-tal, 73x40 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 20:27
*
Spegel
nr 453 2603
Spegel
Gustaviansk, Hallstämplad, Påskrift a tergo, höjd: 112
Utrop: | 10.000 kr |
---|---|
Såld: | 9.200 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 26 februari 2007 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
26/2 12:26:57 | 1 | 7.500 kr |
26/2 15:29:11 | 2 | 7.100 kr |
26/2 15:30:07 | 2 | 7.300 kr |
26/2 15:31:05 | 2 | 7.500 kr |
26/2 15:31:56 | 2 | ledande budet* |
26/2 15:47:20 | 2 | justering av budtak |
- Läs mer...
Den Gustavianska stilen
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: gustaviansk hallstämplad påskrift a tergo spegel speglar
-
4121 Spegel
102x70, nutida
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 20:51 -
3057 Spegel
136x96, nutida
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 18:05 -
1019 Spegel
Sengustaviansk, Förgylld, 78x42 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 18:58
-
4181 Spegel
Teak, 1950/60-tal, 73x40 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 20:27